Budowa domu z płazów

Opis realizacji

Wydawać by się mogło, że drewniane budownictwo zarezerwowane jest tylko dla charakterystycznej góralskiej, podhalańskiej architektury. Nic bardziej mylnego. Drewno staje się coraz częstszym budulcem naszych domów. Przekonuje nas między innymi: czas trwania budowy domu z drewna, a także jego właściwości ekonomiczne - oszczędność.

Płazy są przykładem wykorzystania drewna, a dokładniej rozciętych na pół specjalnie dobranych, dorodnych pni lub wyciętych ze środka pnia desek, do budowania domów. Każda płaza jest zbieżna i ma dwa końce: starszy i młodszy. Cała sztuka polega na takim ułożeniu płaz w ścianie naprzemiennie końcem starszym i młodszym, aby na zwieńczeniu zrębu uzyskać równy poziom. Zazwyczaj przy budowie domu używa się płaz o grubości 16 i 18 centymetrowych, która umożliwia ich precyzyjniejszą i dokładniejszą obróbkę. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które sprawia, że budynek wydaje się bardziej dopracowany.

Każdy płaz posiada indywidualne cechy drzewa, z którego powstał. Nie ma dwóch identycznych płaz. Różnią się one długością, szerokością, zbieżnością, ilością sęków, żywicznością itd. Miejsce każdego płazu jest ściśle określone. Dlatego doświadczony pracownik rozpoczyna budowę od rozrzucenia zgromadzonego materiału, wnikliwej oceny każdej płazy i wyznaczenia jej roli w powstającym obiekcie. Już na początku budarz wie, gdzie wykorzystać i wyeksponować najlepsze jakościowo drewno, gdzie potrzebne będą najszersze płazy, gdzie najdłuższe oraz w jaki sposób ukryć wady i skazy materiału.

Jeśli wybierasz budowę domu z płazów, to wiedz, że czeka cię wiele decyzji, na przykład: jaki rodzaj drewna wybrać? Najczęściej wykorzystywany jest świerk, ze względu na stosunkową łatwość w obróbce. Wybierane są także: jodła lub modrzew. O drewno trzeba dbać, sezonować je minimum co 2 lata. Należy je równo i starannie ułożyć w przewiewnym miejscu, przekładając poszczególne warstwy listwami o jednakowej grubości i zadaszyć. Każdy element jest osobiście doglądany i obrabiany przez budarza.

Drewno jest najważniejszym elementem budowy, a także produktem zapewniającym dodatkowe walory wizualne. Nie ma dwóch identycznych domów z płazów. Każdy jest oryginalny, starannie wykonany. Dlatego tak ważna jest również wykwalifikowana, doświadczona ekipa, która wie, jak obchodzić się z płazem, aby go nie zniszczyć i nie marnować materiału, a także wyeksponować jego walory.

Płazdom to firma z tradycjami, kilkunastoletnim doświadczeniem, która wie, jak sprawić, żeby efekt końcowy przerósł oczekiwania klienta.Gwarantujemy usługi na najwyższym poziomie. Wszelkie materiały z drewna, w tym płazy, potrzebne do budowy domu przewozimy z własnego zakładu - sami je przechowujemy, szlifujemy, obrabiamy - doglądamy każdego etapu produkcji.

Kontakt z naszą firmą

Email: biuro@plazdom.pl

Kom: 723 779 299

Szanowni Klienci

Wychodząc na przeciw Waszym potrzebom i wymaganiom,
firma Płazdom oferuje Wam wykonanie ekologicznych, funkcjonalnych i tradycyjnych góralskich domów z bali i płazów.

Jesteśmy firmą rodzinną, w której doświadczenie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie a nasze prace opieramy na sprawdzonej technologii z pod samych Tatr. Czytaj dalej...

Do góry